WWF България: Неуморна работа за спасяването на мечките

В края на 2020 г. WWF България стартира амбициозна програма за опазване на кафявите мечки и намаляване на конфликтите им с хората. Кафявата мечка е защитен вид, включен в Червената книга на България, и опазването му е приоритет както за страната, така и за Европейския съюз. Целта на WWF България е да намали негативното човешко въздействие (обезпокояване, бракониерство, загуба на местообитания) и да защити хората и имуществото им, за да осигури хармонично съжителство.

Спасителен отряд в действие

Ключов елемент от програмата е Спасителният мечешки отряд на WWF, който реагира на сигнали за проблемни мечки; монтира електропастири за защита на хора и имоти; консултира местното население относно превенция на конфликти; премества проблемни мечки; спасява и се грижи за осиротели мечета.

Спасителни акции

През юли 2023 г. Спасителният отряд на WWF, с помощта на горски служители и екипа на Природен парк „Витоша“, проведе акция по улавянето на петмесечно мече. Загубило майка си, Никола бе намерен на дърво в двора на имот в с. Костенец. След внимателно планиране мечето бе свалено от дървото в прегръдките на член на Отряда.

През октомври WWF спаси още две мечета-сирачета, Анета и Мишо, привлечени от хранилка край с. Крушовица. След сигнал от местната ловна дружинка и администрацията, WWF постави специализирани капани и фотокапани за наблюдение. Двете мечета първо бяха настанени в ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица, а по-късно транспортирани за рехабилитация в център „Арктурус“, Гърция.

WWF, съвместно с МОСВ, фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ и ARCTUROS – Гърция, даде шанс за нов живот на трите осиротели мечета и върнати в природата. Експертите са единодушни, че без човешка намеса на тази възраст те не биха оцелели. Освобождаването им се състоя на 13 май 2024 г. в НП Рила, в присъствието на министъра на околната среда и водите и директора на парка. Мечетата носят специални GPS нашийници, с помощта на които може да се проследява движението им.

Предстоящи проекти

В началото на 2025 г. WWF България планира да участва в два нови проекта:

BEARing: Проект за подобряване на взаимодействието между хора и големи хищници в градски и предградски райони.

Connecting Bears with Climate-Resilient Food Webs: Проект за осигуряване на стабилен хранителен ресурс за мечките в условията на климатични промени.

Активно участие

WWF България активно участва в ключови срещи и инициативи, свързани с опазването на мечките, като например Националната комисия за мечката и проекта ForestConnect.

Работата на WWF България за опазване на мечките е от изключително значение за поддържането на популацията на този застрашен вид. Благодарение на усилията на Спасителния отряд и участието в различни проекти, мечките в България имат шанс за оцеляване и хармонично съжителство с хората.

Всеки от нас може да допринесе за опазването на мечките, като повишава осведомеността си за проблемите, свързани с опазването на мечките, подкрепя работата на WWF България и спазва правилата за поведение в райони, обитавани от мечки.

За повече информация посетете сайта на WWF България: https://www.wwf.bg/

 

Освобождаването на Никола, Анета и Мишо в дивата природа.
Снимка: Велико Балабанов

 

Освобождаването на Никола, Анета и Мишо в дивата природа.
Снимка: Христо Владов за ЧЕТИРИ ЛАПИ.

 

Освобождаването на Никола, Анета и Мишо в дивата природа.
Снимка: Велико Балабанов за WWF България, 2024.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

 

 / 

Вход

Изпращане на съобщение

Любими